Rodiště slavných, která prostě musíte navštívit
Sdílení

Rodiště slavných, která prostě musíte navštívit

Česká republika, Československo nebo Království české. Spoustu vzácných rodáků, stojících za zmínku nejen v historických publikacích a hodinách dějepisu. Pojďme si projít několik těch opravdu významných, jejichž rodiště můžete navštívit a strávit tu příjemné odpoledne, spojené s poznáním. Jsou to vlastně moc zajímavá muzea, není-liž pravda?

Rodný dům Ferdinanda Porscheho v Liberci

Rodný dům Ferdinanda Porsche
(1 hodnocení)
Přejít na lokaci

Právě zde přišel v Liberci na svět proslulý Ferdinand Porsche (1875 – 1951), automobilový konstruktér a autor světoznámé značky Volkswagen. Moderní expozice ukazuje i některé zajímavé modely, které pocházejí z mistrovy dílny. Duch slavného vynálezce tu žije dodnes, v expozici se samozřejmě podíváte blíže i na jeho osobní život.

Rodný dům Otomara Korbeláře na Benešovsku

Rodný dům Otomara Korbeláře
Přejít na lokaci

Filmy pro pamětníky měly jednu velkou legendu, kterou byl Otomar Korbelář. Ten se narodil v roce 1899 v domě, který je situován nedaleko hřbitova ve městě Sázava, jímž protéká stejnojmenná řeka. Zahrál si zejména v protektorátních filmech, jeho životní partnerkou byla vnučka Jaroslava Vrchlického. Hlas jako zvon Korbeláře přímo předurčil k mužným rolím, jako třeba ve snímcích Jan Roháč z Dubé nebo Sarajevský atentát.

Rodný dům Václava Hanky u Hradce Králové

Rodný dům Václava Hanky
Přejít na lokaci

Nenápadná roubenka číslo 10, někdejší zájezdní hostinec v Hořiněvsi nedaleko Jaroměře nebo Dvora Králové nad Labem. Pro návštěvníky je zde připravena stálá expozice věnovaná místnímu rodáku Václavu Hankovi, jenž zde přišel na svět v roce 1791. Proslulý básník, jazykovědec a spisovatel se věnoval především slavistice, sbíral letité pověsti a vdechl jim nový život. Prosadil také reformu národního pravopisu, kterou i přes odpor Palackého používáme dodnes. Ve zkratce, jednoduché v předčilo to dvojité.

Rodný domek Františka Křižíka na Klatovsku

Rodný domek Františka Křižíka
Přejít na lokaci

Výborně fungující oblouková lampa, která navždy změnila každé menší české město? Jejím autorem byl proslulý vynálezce František Křižík, rodák z Plánice nedaleko Klatov. A právě v domě s číslem popisným 86 dnes můžeme zavítat do malého muzea, věnované mistrově památce. Muzeum bylo slavnostně znovuotevřeno v roce 2010, když zde fungovalo v horších podmínkách již dříve. Křižík chtěl prorazit i na poli elektromobilů, zde se ale úspěchu nedočkal.

Památník Jana Žižky v Borovanech

Památník Jana Žižky z Trocnova
Přejít na lokaci

Dvanáctihektarový areál věnovaný památce jednoho z nejslavnějších vojevůdců v evropských dějinách a vůdce husitského hnutí. Uvidíte zde základy statku, v němž údajně v mládí Žižka bydlel, ale také pamětní kámen tam, kde se podle pověsti narodil pod dubem.

Pět zajímavých tipů napříč republikou, který z nich navštívit jako první? Samozřejmě, oproti Ermitáži nebo Louvru to je slabá káva, bavíme se tu ale o slavných rodácích našich dějin, bez kterých by česká země nebyla tak světově proslulá…