Rodný dům Ferdinanda Porsche

Rodinná aktivita
Historie
Kultura
Levná aktivita
Zážitek

Adresa

Tanvaldská 38, 463 11 Liberec – Vratislavice nad Nisou

Hodnocení

Na základě 1 hodnocení.

V tomto domě se v roce 1875 narodil Ferdinand Porsche, který se proslavil jako automobilový konstruktér a tvůrce vozu Volkswagen. Obytný dům sloužil současně i jako provozovna živnosti Ferdinandova otce Antona Porscheho, který měl v přilehlém objektu prosperující klempířskou dílnu


Zde prožil Ferdinand Porsche své dětství a mládí, v rodinném podniku se vyučil klempířem. Zde absolvoval své první konstruktérské krůčky i pokusy s elektřinou, které vedly až k elektrifikaci celého objektu. V tomto domě žil Ferdinand Porsche až do roku 1893, kdy se přestěhoval do Vídně. Sem se Ferdinand Porsche v roce 1903 vrátil, aby rodičům představil svou vyvolenou – Aloisii Kaesovou. Cestu z Vídně do Vratislavic absovoval mladý pár ve voze Lohner-Porsche Mixte‘ s benzino-elektrickým pohonem, který Ferdinand Porsche zkonstruoval.


Těžištěm expozice je inženýrský a konstruktérský duch Ferdinanda Porscheho: Na tomto autentickém


místě zobrazuje velkou osobnost v historických souvislostech a ukazuje cestu k dosažení individuální mobility, završenou konstrukcí vozu Volkswagen. Expozice současně vykresluje zásadní momenty vývoje inženýrského a konstrukčního umění, jehož je životní dílo Ferdinanda Porscheho součástí.


Inženýrské umění


Čtyři vitríny prezentují historické milníky konstrukčního a inženýrského umu – od prvních nástrojů až po vynálezy, které se uplatní v blízké budoucnosti. Zvláštní pozornost je věnována regionu Čech a bohaté tradici, kterou v oblasti technického vývoje máme.


Rodina


Velký stůl v části věnované rodině Porscheových je zaplněn vzpomínkami a historickými milníky, které vyprávějí o životě Ferdinanda Porscheho ve Vratislavicích, Vídni, Vídeňském Novém Městě, Stuttgartu, Wolfsburgu, Gmündu a Zell am See. Dobové fotografie jsou přitom vstupem do multimediální prezentace o životě a díle Ferdinanda Porscheho


Prohlídky


Expozici je možné si individuálně prohlédnout v otvíracích hodinách, a to interaktivně s pomocí na místě zapůjčených iPadů. V případě návštěvy skupiny nad 20 osob doporučujeme nás kontaktovat s předstihem.


Sdílej toto místo s přáteli

Další místa v okolí - Rodný dům Ferdinanda Porsche

Budova na pravém břehu Lužické Nisy

Liberec – budova KÚ

Budova krajského úřadu

Budova krajského úřadu

Liberec -zámek

Liberec

Pivovar Konrád

Pivovar Konrád Vratislavice

Pivovar Konrad

Pivovar Konrad

Koupaliště Sluníčko

Koupaliště Sluníčko

Bozkovské jeskyně

Zima v Českém ráji