Nezbývají vám peníze ani čas na dovolenou? Začněte vhodným zaměstnáním
Sdílení

Nezbývají vám peníze ani čas na dovolenou? Začněte vhodným zaměstnáním

Pěkný výlet nebo dovolená v Česku vás sice lákají, ale kde na to vzít každý rok peníze a čas? Pokud máte rok co rok problém našetřit alespoň na krátkou dovolenou nebo pár výletů v Česku, může být na vině málo placené a nevhodné zaměstnání. Chcete to změnit? Začněte s budováním lepší budoucnosti už dnes.

Změna práce není tak těžká, jak se zdá a zlepší vám život

Roky plynou a vy se pořád nacházíte na stejné pracovní pozici. Počáteční nadšení už je dávno pryč a nyní už se nacházíte ve stereotypu, který vás nebaví? Pro změnu práce může být mnoho dobrých důvodu:

  • povýšení nebo nová pracovní příležitost
  • lepší plat/mzda
  • únik před stereotypem
  • prevence syndromu vyhoření
  • změna životního stylu nebo bydliště

A mnoho dalších. Jak se říká, změna je život a lidé jsou velmi dobře uzpůsobení změnám, dokonce je občas vyžadují. V opačném případě totiž upadají do letargie, zaměstnání vykonávají zcela automaticky a bez zápalu a to ještě nemluvíme o stresových situacích, které mohou při dlouhodobém působení způsobit chronický stres a potíže s ním spojené.

Jestliže cítíte, že nastal čas na změnu, máme pro vás návod, jak se se změnou práce vypořádat v klidu a bez stresu. Můžete si tak najít lépe placené zaměstnání, které vás opět bude bavit. A sen o výletování nebo dovolené v Česku se pak může stát realitou.

1 tip: Jak na změnu práce?

Stačí nám pouze jeden jediný tip, který zaručí váš úspěšný přechod do nové práce. Tímto tipem se stávají rekvalifikační kurzy, které vás kompletně připraví na nové zaměstnání. A to i v případě, že se rozhodnete úplně změnit obor a zaměřit se na něco, co jste dosud nikdy nedělali.

Rekvalifikační kurzy od vzdělávací společnosti Orange Academy nabízí moderní a dobře placené obory, které se za posledních několik let drží na horních příčkách oblíbených rekvalifikací. Nabídka kurzů od Orange Academy nabízí vzdělávání po celé České republice, jelikož kurzy se konají na více než 40 pobočkách. Můžete se tedy do změny práce pustit, ať už jste odkudkoliv a nemusíte se omezovat pouze na velká města naší republiky.

Vybírat můžete z rekvalifikačních kurzů:

Všechny tyto obory nabízejí jistotu práce, která je v těchto dobách velmi důležitá. I v době ekonomického nedostatku se však oborům jako marketing nebo účetnictví daří, jelikož firmy se potřebují prezentovat a vést účetnictví i v době krize.

Bohužel touto jistotou nedisponují obory, které jsou jinak také velmi oblíbené jako rekvalifikace. Mezi ty patří kurzy kadeřnice, kuchař nebo sociální pracovník. Vybírejte tedy moudře a zkuste se vždy zamyslet nad tím, jaká budoucnost oboru se dá v příštích letech očekávat. Napovědět vám mohou odborné články nebo statistiky z minulých let.

Jak zvládnout rekvalifikační kurz v klidu a pohodě?

Kurz máte tedy vybraný, ale nevíte jak postupovat dál? Máte trochu strach, jestli je kurz vhodný právě pro vás a zda jej v pohodě zvládnete?

Rekvalifikační kurzy jsou zpravidla vhodné i pro úplné začátečníky v oboru, pokud v popisku kurzu vysloveně není napsané, že se jedná o navazující kurz. Proto se nemusíte bát pustit do vzdělávání v zcela novém odvětví. Máme pro vás navíc připraveno 5 tipů, jak na rekvalifikační kurz.

1.   Vše řešte dostatečně dopředu

Zjistěte si všechny dostupné informace o pořádaném rekvalifikačním kurzu, přečtěte si osnovu nebo obsah a popřípadě se podívejte na video v popisku. Poté začněte s vyplňováním přihlášky a dalších potřebných dokumentů. Vše řešte s dostatečnou časovou rezervou, jelikož někdy trvá vyplnění a příprava všech dokumentů i několik týdnů.

2.   Zajímejte se o obor

Novinky z oboru najdete v různých zajímavých článcích a odborných publikacích. Nemusíte se nutně naučit vše sami doma, od toho přece jen jdete na kurz, ale zajímat se o obor dopředu vám dodá sebevědomí a klid. Můžete si navíc připravit seznam otázek, které vás zajímají a v průběhu kurzu si odškrtávat ty, na které vám bylo zodpovězeno během lekcí. Zbylé si můžete nechat pro závěrečnou hodinu, kde už byste však měli všechno potřebné znát.

3.   Zjistěte si termín a frekvenci lekcí

Termín a počet lekcí se u každého kurzu mohou lišit. Zjistěte se kdy, kde a jak často probíhá rekvalifikace a vše si zaznamenejte do diáře nebo telefonu.

4.   Oznamte svůj záměr rodině nebo přátelům

Vaše rodina se vám bude muset trochu přizpůsobit, jelikož rekvalifikační kurz vám mírně změní pravidelný režim. Připravte je na to dopředu a případně si zařiďte pravidelné hlídání dětí, pokud je potřeba. Zkuste oslovit někoho z rodiny nebo své přátelé.

5.   Na první lekci: sešit, tužku, úsměv

Nyní již můžete vyrazit na první lekci. Co si vzít s sebou? Bohatě vám bude stačit tužka, zápisník a dobrá nálada. Vše potřebné obdržíte až na místě, dozvíte se průběh celého kurzu a další základní informace.

Jak ukončit stávající nevyhovující zaměstnání?

Rekvalifikační kurz můžete absolvovat již během vašeho stávajícího zaměstnání, pokud vám to časové možnosti dovolí, nebo v průběhu výpovědní lhůty. Také se můžete do rekvalifikace vrhnout až po ukončení pracovního poměru, který vám nevyhovuje, nebo pokud se již dlouho nacházíte jako nezaměstnaný na úřadu práce.

Jak ukončit zaměstnání, které vám nevyhovuje? V zásadě máte dvě možnosti, jak podat výpověď. Buď se se zaměstnavatelem dohodněte na ukončení pracovní činnosti dohodou (k určitému datu a za domluvených podmínek), nebo podáte klasickou výpověď z pracovního poměru.

V druhém případě nezapomeňte, že vás čekají ještě další dva měsíce v zaměstnání, které nazýváme výpovědní lhůta, během ní si za vás zaměstnavatel hledá náhradu. Také mějte na paměti, že tato lhůta běží až od prvního dne následujícího měsíce. Tedy pokud podáte výpověď 15. listopadu, lhůta začne běžet až 1. prosince apod. Výpověď dále není platná, dokud ji nepodepíší obě dvě strany.