Skanzeny napříč republikou – kde si užít atmosféru starých časů nejlépe?
Sdílení

Skanzeny napříč republikou – kde si užít atmosféru starých časů nejlépe?

Uspěchaná doba, která snad ani nepřeje pěti minutám odpočinku. Někdy to pocítíme všichni, ale proč si kazit chvilky víkendové pohody? Připomeňme si proto staré časy, které ještě nebyly o takovém shonu a možná si lidé uměli vychutnat trochu více život. Skanzeny prostě mají hodně co do sebe. Nakonec, drobná inspirace by nám neuškodila, je to dobrá prevence klasických civilizačních chorob, že?

Archeologický skanzen Březno

Archeologický skanzen Březno
Přejít na lokaci

V Postoloprtech si můžete užít výlet do minulých dob ve velkém stylu! Archeoskanzen v Březně u Loun byl založen už v osmdesátých letech minulého století, ukazuje na to, jak se žilo v pravěku na území dnešního Ústeckého kraje. Dobové nástroje? Stavby? Jaký materiál se používal na oblečení nebo vaření? Na to vše – a jistě ještě mnohem více – dostanete trefnou odpověď…

Keltský skanzen Jivjany – Voussidum

Keltský skanzen Jivjany - Voussidum
Přejít na lokaci

V Plzeňském kraji najdeme další připomínku starých předků, tentokrát se vrátíme do keltského období ve skanzenu v Jivjanech, nazývaného též Voussidum. Podívejte se, jak vypadala originální oslava keltských svátků, jak to žilo v sýpce nebo řemeslných dílnách, ale třeba také, jaké zvyky Keltové udržovali pro svá pohřebiště. Každoročně se zde koná několik zajímavých společenských akcí, tak kterou si vyberete?

Zemědělský skanzen U Havlíčků v Rapotíně

Zemědělský skanzen U Havlíčků
Přejít na lokaci

Jak vlastně vypadala zemědělská usedlost v uplynulých desetiletích? A nechcete se svézt na koni nebo vaše děti naopak na oslíkovi? Tohle vše vám umožní zažít zemědělský skanzen U Havlíčků v Rapotíně na Šumpersku. Všechno vybudovala parta nadšenců, líbí se zde hlavně rodinám s malými dětmi, takže co ještě dodat? Vše tu funguje už po čtvrtstoletí.

Vojenský skanzen Smečno u Kladna

Vojenský skanzen Smečno
(1 hodnocení)
Přejít na lokaci

Milovníci vojenské techniky zaplesají, když jim povíme, že nedaleko Kladna je nefalšovaný vojenský skanzen plný zajímavostí. Skupina nadšenců provozuje místní skanzen už od devadesátých let minulého století, najdete tu bunkry i těžká vozidla, protiletadlovou techniku i spoustu map a plánků. Aktuálně se nachází ve stavu, v jakém byl v roce 1938, v momentě mobilizace tehdejší československé armády.

Dům zaniklých řemesel u Mělníka

Dům zaniklých řemesel
Přejít na lokaci

Venkovský domek, který jako by vypadl z každodenní reality devatenáctého století. Můžete se tu i ubytovat, chalupa má k dispozici prostory až pro dvacítku osob ve dvou prostorných ložnicích. Vytápění s kamny na dřevo doplňuje standardní sociální zázemí. Jak se dříve pracovalo, ba spíše dřelo? Po exkurzi právě zde možná budete rádi za kancelářské povolání, ale rozhodně to bude zajímavé odpoledne…

Tip na výlet už máte, teď ještě si najít čas a ochutnat atmosféru některého z uvedených skanzenů. Buď máte rádi venkov jako takový nebo jste zapáleným fanouškem starých kultur – to už samozřejmě záleží na konkrétním zaměření.