V Teplicích je pořád co obdivovat, kam vyrazit v lázeňském městě?
Sdílení

V Teplicích je pořád co obdivovat, kam vyrazit v lázeňském městě?

Teplice mají za sebou staletou historii, opravdový kulturní rozkvět přišel s rozvojem lázeňství. Léčivé termální prameny udělaly své, právě zde se scházela evropská elita v čele s Goethem, Chopinem nebo Wagnerem, v lázních se léčili i car Petr Veliký a císař Josef II. I proto se říkalo Teplicím „Malá Paříž“, ostatně, některé zdejší ulice jasně nesou francouzský vzor. Takže kam se podívat, když zavítáte do malebného severočeského městečka, kde dnes žije asi padesát tisíc lidí? Botanická zahrada, hvězdárna nebo pestré centrum, kde jsou četná památní místa?

Císařské lázně, nesoucí jméno po Františku Josefovi

Laubeho náměstí mělo vzácné hosty, kromě rakouského panovníka Františka Josefa se zde léčil i německý císař Vilém I. Budova byla postavena v polovině devatenáctého století, zdejší lázně léčí hlavně cévní choroby nebo se zde hosté zotavují po náročných ortopedických zákrocích. Bahenní koupel nebo sauna také přijdou vhod…

Botanická zahrada v Šanově

Císařské lázně
Přejít na lokaci

Dva hektary procházek a obdivu, více než šestnáct let moderní existence pod správou města. Botanická zahrada Teplice vznikla na místě, kde se odjakživa dařilo zeleni. Původní lázeňské skleníky se podařilo zdařile obnovit, dnes tu jsou k vidění flóra doslova ze všech koutů světa. Tropický a subtropický skleník doplňují sukulenty, celkem je zde na tři tisíce různých rostlin. A to už stojí za vidění, že?

Hvězdárna Teplice aneb vzhůru k výškám

Hvězdárna Teplice
Přejít na lokaci

Na Písečném vrchu v Teplicích sídlí místní hvězdárna a planetárium. Nabízí se bohatý kulturní program doslova pro celou rodinu, běžně se zde konají školní přednášky i povídání pro laickou veřejnost. Pětimetrové kopule a prvotřídní přenosné dalekohledy se stativem umožňují pozorování celé sluneční soustavy, moderní vybavení si nezadá ani se zahraničními observatořemi.

Lázně Beethoven

Lázně Beethoven
Přejít na lokaci

Vraťme se ale zpět do historie, nejstarší lázeňský dům ve střední Evropě totiž sídlí právě v Teplicích. Lázně Beethoven vznikly propojením jedenácti historických budov, jméno dostávají po slavném hudebním skladateli, jenž se zde po dvě sezony léčil (1811, 1812). Dnes se zde léčí hlavně různá onemocnění nervů a problémy s pohybovým aparátem.

Zámek Duchcov

Zámek Duchcov
Přejít na lokaci

Jen pár kilometrů od Teplic je místo, kde žil i slavný Giacomo Casanova. Benátskému rodákovi, jenž zde zastával post hlavního knihovníka, se ve městě mimochodem moc nelíbilo. Místní zámek však má za sebou sedm století, obývala jej i rodina Popelů z Lobkovic a nese značnou italskou stopu. Dnes zámek patří státu a je plně přístupný veřejnosti, i společně s kostelem Zvěstování Panny Marie.

Přesvědčili jsme vás o tom, že Teplice stojí za návštěvu? Pak si udělejte pár dnů volna v práci a vyjeďte s rodinou na sever Čech. Možná budete překvapeni, kolik zajímavostí se tu na vás doslova pohrne ze všech stran…