TOP 5 Záhadných míst, kde je husí kůže skoro povinností
Sdílení

TOP 5 Záhadných míst, kde je husí kůže skoro povinností

O mýty a legendy se dnes už nikdo nestará, v lepším případě se běžně považují za báchorky starých důvěřivců. Ale co když je na nich alespoň zrnko pravdy? Tohle asi těžko prověříme, ale pokud byste se chtěli bát, dáme vám pár tipů. Husí kůže nebo neurčitý pocit strachu z neznámého nejsou jen výmysly několika málo turistů. Určité věci se prostě stávají skoro všem, takže si pojďme projít další zajímavá místa po celé ČR…

1. Veřejová skála u hory Blaníku

Veřejová skála
Přejít na lokaci

Právě tady mají odpočívat bájní rytíři, kteří vyrazí do boje, až bude v českých zemích nejhůře. Jedna z nejslavnějších českých pověstí se týká skalního útvaru, poblíž nějž kdysi mohla stát i keltská svatyně. Už ve středověku se tvrdilo, že ve zdejší hoře spí několik svatých mužů. Je zde vstup do jiné dimenze? U hory Blaník dochází občas k různým anomáliím, tak kde je pravda? Skály budí dojem tajemna a je jich u nás celá řada!

2. Čertova brázda u řeky Sázavy

Desítky kilometrů dlouhá linie, která prochází krajem kolem Sázavy. Pověst dí následující – svatý Prokop si zapřáhl čerta do pluhu a ten se tolik vzpouzel, až vyoral mnohamílovou brázdu, jež je někdy až celých dvacet metrů široká. Ve skutečnosti tu už byla před tisíci lety, dost možná sloužila i jako obchodní stezka. Dnes už ovšem není tak dobře patrná, zub času si vyžádal své…

3. Zkamenělý pastýř u Klobuk

Zkamenělý pastýř
Přejít na lokaci

Přes tři metry vysoký menhir. To asi není třeba ve Velké Británii nic nového, ale na cestě nedaleko Kladna už je to zajímavý artefakt, který budí zájem nejen u archeologů a milovníků záhad. Ochranné energetické pole má mít dobrý vliv na lidi i zvířata, Pastýř se údajně v polovině devatenáctého století krátce svalil, aby jej místní zase narovnali zpět do původní pozice. Co vlastně z tohoto zdánlivě obyčejného kamene vyzařuje?

4. Oldřichův dub poblíž Peruce

V roce 1002 potkal Oldřich Boženu a láska byla na světě. Co na tom, že se kníže zamiloval do obyčejné pradleny, která navíc byla vdaná? Na tisíc let starou historii si údajně má pamatovat i Oldřichův dub, nedaleko obce Peruc ve středočeském regionu. Stromu, který je i na seznamech UNESCO, se daří dodnes přímo skvěle, působí dojmem, že by ještě rád prožil i další tisíciletí. Památné stromy mají něco do sebe, že?

5. Vršek Náklo u Ratíškovic

Stála právě zde bájná slovanská megalopole Veligrad, kterou jako by zub času nenávratně pohltil? 265 metrů vysoký vrch je nedaleko Ratíškovic a Milotic, je z něj krásný výhled třeba na Bílé Karpaty. Letecká archeologie prokázala, že tu skutečně měl stát jakýsi objekt, možná šlo o velký chrám. Jde o jedno z nejzajímavějších tajemství české historie, rozluštíme někdy pravdu?

Přinesli jsme vám další zajímavou porci, takže co si vyberete jako cíl prázdninového výletu? Možná jste našli inspiraci, kterou jste hledali. Byla by škoda neznat zajímavá místa Čech, když už jste v zahraničí navštívili tolik různých lokalit, že?