TOP 5 pěší túry a skály v Jihočeském kraji
Sdílení

TOP 5 pěší túry a skály v Jihočeském kraji

Když se řekne Český Krumlov, České Budějovice nebo Jindřichův Hradec a Tábor, všem se samozřejmě vybaví jihočeský region. Ten však není jen o historických stavbách, ale i nádherné přírodě všude kolem. Abychom vás o tom přesvědčili, nabídneme vám pětici zajímavých pěších túr, kde si dáte pořádně do těla a nadýcháte se trochu čerstvého vzduchu. Nebo byste raději zdolali pár skal? Tak proč sedět pořád jen doma nebo v kanceláři? Hurá na výlet!

1. Prameny Vltavy u Kvildy

Prameny Vltavy
Přejít na lokaci

Právě tady začíná jedna velká řeka, která se u Mělníka vlévá do Labe. Prakticky co by kamenem dohodil je Německo, Národní park Šumava je přístupný všem, kteří mají zájem o civilizací nedotčenou krásu. Samotný pramen Vltavy se nachází asi sedm kilometrů od Kvildy, můžete jej samozřejmě dosáhnout i v sedle horského kola, v zimě zase na běžkách. Výška zhruba 1150 metrů nad mořem s sebou samozřejmě přináší i úžasnou horskou přírodu…

2. Tříjezerní slať u Srní

Tříjezerní slať
Přejít na lokaci

Z Národního parku Šumava ještě nevyjdeme, protože si musíme představit další velmi zajímavé místo. Je jím tříjezerní slať u Srní, nacházející se v nadmořské výšce zhruba dvanácti stovek metrů. Rozkládá se na okraji Šumavských rašelinišť, zdejší relativně krátká naučná stezka je v provozu již od roku 1979.

3. Modrý lom u Lužnice

Modrý lom u Lužnice
Přejít na lokaci

Tak pozor, tady si můžete zkusit nejen horskou turistiku, ale nabízí se i horolezecké aktivity. Masivní žulová skála, která se nachází v nejzápadnější části Tábora poblíž Klokotského kláštera nebo Benešova mlýna. Někdejší lom je dnes na pravé straně Lužnice vyhledávanou turistickou atrakcí. Podél Lužnice pak najdete těch skal ještě mnohem víc!

4. Ferrata Tábor

Ferrata Tábor
Přejít na lokaci

Na Táborsku ještě zůstaneme, protože právě tady si užijete nejen pěší túry, ale také proslulou Via Ferrata, určenou spíše horolezcům – začátečníkům. Hlavně na začátku to nebude nic složitého a můžete se klidně kochat okolní krajinou. Pozor na kramle!

5. Přírodní park Písecké hory

Přírodní park Písecké hory
(29 hodnocení)
Přejít na lokaci

Pojďme se podívat do Pasek v okresu Písek, nabízí se tu šedesátihektarový Přírodní park Písecké hory, vůbec první svého druhu v jihočeském regionu. V jižní části se pak můžete ještě podívat do Protivína, nezapomeňte se ale ještě před tím podívat třeba na rozhlednu Jarník, nacházející ve výšce šesti stovek metrů nad mořem.

Pokochat se výhledem, zkusit si horolezectví nebo aspoň jeho největší základy, ale také si pročistit plíce. Jižní Čechy nabízí spoustu možností, jak trávit volný čas. Jako rodáci to jistě velmi dobře víte, pokud nejste odtud, plánujte dovolenou a budete mile překvapeni!