TOP 5 nejzvučnějších muzeí jihočeského regionu
Sdílení

TOP 5 nejzvučnějších muzeí jihočeského regionu

Pokud jste z jihu Čech, určitě znáte místní krásnou přírodu nebo nějaké architektonické památky, ať už jde o kostely a kláštery nebo také hrady a zámky. Co však možná nezná úplně každý jsou místní muzea a byla by jistě škoda se o ně ochudit. Vždyť pohnutá historie některých měst přímo láká k návštěvě některých muzejních sbírek, které dokumentují život lidí v uplynulých staletích. Takže kam se vydat?

Památník dr. Edvarda Beneše v Sezimově Ústí

Památník dr. Edvarda Beneše
Přejít na lokaci

Nedaleko Tábora, konkrétně v Sezimově Ústí, se nachází takzvaná Benešova vila, místo, kde trávil rád své volné chvilky poslední předválečný československý prezident. Shlédnout zde můžete několik dokumentárních filmů, které pojednávají o životě Edvarda Beneše. Vystaven je i nábytek a další předměty patřící někdy do majetku vily.

Muzeum historických motocyklů v Českém Krumlově

Muzeum historických motocyklů
Přejít na lokaci

Milovníci rychlých kol, pozor! Právě zde je k vidění více než dvacítka historických motocyklů, mezi nimiž nechybí ani proslulé značky jako Harley Davidson nebo původní československá Jawa. A to samozřejmě není vše, s historií motorismu přeci souvisí ještě více věcí než samotné mašiny. Muzeum je v budově Krumlovského mlýna, asi pět minut cesty od Jelení zahrady.

Muzeum Vltavínů v Českém Krumlově

Zdánlivě jen obyčejné zelené sklíčko. Ale skutečnost je mnohem složitější. Vltavínové sklo objevil poprvé pro veřejnost na konci osmnáctého století jistý doktor Mayer. Zelené vltavíny byly nalézány na horním povodí Vltavy, podobné kousky je možné nalézt už jen na několika dalších světových lokalitách. Průhledný vltavín je nerozpustný v kyselinách, může mít i mírně nahnědlý nebo načernalý odstín. Každý kus je unikát!

Husitské muzeum v Táboře

Pozdní gotika a Tábor, to má rozhodně něco do sebe. Pokud se zajímáte o dějiny husitského hnutí, tak právě zde se kromě Prahy nebo Hradce Králové psala jeho původní historie. Prohlédněte si pestrou síť podzemních chodeb z patnáctého a šestnáctého věku, prohlídková trasa má skoro půl kilometru a vznikla krátce po válce. V sálech radnice nebo v Bechyňské bráně, sloužících rovněž pro účely husitského muzea, se také dozvíte mnohé o životě našich předků…

Muzeum tortury v Českém Krumlově

Muzeum tortury
(23 hodnocení)
Přejít na lokaci

Toto muzeum, zvané také někdy jako Muzeum útrpného práva (což zní tak nějak hezky staročesky), dokumentuje, jak probíhal výslech v uplynulých staletích. Přiznáte se? Pokud ne, pak se připravte na trychtýř. Voskové figuríny v životní velikosti, sto různých exponátů a prostory sklepení. Čtyři sta metrů čtverečních, kde se budete opravdu bát!

Staletími dějin se můžete projít i za jediné odpoledne, stačí nastartovat vůz a rozjet se do Českého Krumlova nebo Tábora. Pokud manželka nebo děti sdílí váš zájem o historii, určitě se nikdo nebude nudit…