TOP 5 nejzajímavějších uměleckých galerií v českých regionech
Sdílení

TOP 5 nejzajímavějších uměleckých galerií v českých regionech

Když se řekne galerie, oči milovníků umění doslova zajiskří. Řada obrazů, plastik nebo dalších předmětů hodných obdivu. Stačí si už jen vybrat, do které z nich zavítáte, protože jsou takových míst u nás celé desítky. Pojďme si proto představit atraktivní tipy na galerie, ve kterých byste rozhodně neměli chybět. Rozšíření obzorů ruku v ruce se zábavou, to přeci zní velice dobře, že?

1. Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře

Galerie Středočeského kraje - GASK
(47 hodnocení)
Přejít na lokaci

Výtvarné umění tohoto a minulého století. Navíc k tomu všemu architektonický bonbónek, prohlídka interiéru někdejší jezuitské koleje, ve které tato galerie sídlí. Výhodou je i bohatá nabídka doprovodných programů, každý si tedy přijde na své. Stačí si jen vyhlédnout akci, co by vás opravdu bavila. Přední tuzemští i světoví umělci, kteří zde vystavují, si pozornost určitě zaslouží. Nakonec, jde o druhou největší galerii v republice, nabízí tři tisíce metrů čtverečních zajímavostí. Na své si v místních audiovizuálních hernách přijdou i děti.

2. Městská obrazárna Litomyšl – dům U Rytířů

Městská obrazárna Litomyšl - Dům u Rytířů
Přejít na lokaci

Smetanovo náměstí v Litomyšli nabídne mnoho z nádhery uplynulých staletí, zdejší městská galerie je pak jen pomyslnou třešničkou na skvěle ozdobeném dortu. Už více než šedesát let je sídlo galerie – dům U Rytířů – oficiální kulturní památkou ČR. Pokud máte zálusk na krátkodobé výstavy výtvarného umění, podívejte se sami na aktuální informace a možná najdete něco, co vám tu opravdu padne do oka.

3. Alšova jihočeská galerie – Wortnerův dům

V samém srdci Českých Budějovic, v ulici U Černé věže, sídlí Wortnerův dům, který je hostitelem Alšovy jihočeské galerie. Malíře jako byl Mikoláš Aleš jistě není třeba dlouze představovat, interiéry stavby z první poloviny šestnáctého věku jsou samy o sobě skutečným uměním. K dispozici jsou také interaktivní programy nebo komentované prohlídky, nenecháte si snad ujít i některou ze zajímavých přednášek, že?

4. Galerie hlavního města Prahy

Galerie Hlavního Města Prahy
(37 hodnocení)
Přejít na lokaci

Hned po Národní galerii nejvýznamnější v ČR. Tato galerie se dočkala založení už v první polovině šedesátých let. Je zde mimořádně bohatý fond českého umění 19., 20., ale i 21. století. Nechybí jména jako Filla, Kubín nebo Zrzavý a samozřejmě bychom mohli ještě dlouze pokračovat. Prvním impulsem byla vlastenecká myšlenka výtvarného odboru Umělecké besedy už před více než půl druhým stoletím.

5. Galerie umění Karlovy Vary (Becherova vila)

Galerie umění Karlovy Vary (Becherova vila)
Přejít na lokaci

Řada zajímavých výstav, jen se račte informovat! Becherova vila v Karlových Varech nabízí i bohaté doprovodné akce, a to i pro studenstvo. Objekt, který nedávno oslavil už sté narozeniny, vznikl původně jako rodinný palác Becherů. Dvoupodlažní budova s mansardovým podkrovím nabídne společenský sál, spoustu výstavních sálů a venkovní ateliérovou dílnu.

Tak kam zavítáte tentokrát? Víkend se blíží a výlet by se měl naplánovat co nejdříve. Dali jsme vám k dobru pět tipů rozesetých po celé republice, nějaký z nich přijde určitě vhod…