TOP 5 nejzajímavějších technických památek naší země
Sdílení

TOP 5 nejzajímavějších technických památek naší země

Kromě řady zajímavých galerií a muzeí, nebo také tvrzí a středověkých hradů, má Česká republika i spoustu dalších skvostů, které rozhodně stojí za vidění! V každém regionu je něco zajímavého, pojďme si proto představit některé z rodiny takzvaných technických památek. Doslova od Jindřichova Hradce po Ostravu…tak kde vlastně začneme?

Větrný mlýn Třebíč

Větrný mlýn Třebíč
Přejít na lokaci

Mlýn, ve kterém se sice nikdy nemlela mouka, ale přesto byl mimořádně hospodářsky užitečný. Zdejší koželuh totiž byl pověstný v celém kraji a potřeboval pro svou výrobu stromovou kůru. Větrný mlýn v Třebíči spatřil světlo světa v roce 1836, o sto let později se z něj stal ubytovací prostor. Takto budova sloužila až do druhé poloviny sedmdesátých let minulého století.

Muzejní železnice Šenovka

Muzejní železnice Šenovka
Přejít na lokaci

Trasa z České Kamenice do Kamenického Šenova nedaleko Děčína nabízí i prohlídku muzejní železnice. Pět kilometrů historickou lokálkou je skutečným zážitkem, vlaky jezdí vždy o víkendu nebo ve svátek od třicátého března do osmadvacátého října. A samozřejmě, zájem je tu skutečně obrovský!

Důl Michal v Ostravě

Dnes již nefunkční černouhelný hlubinný důl, kterému se dříve také říkali Michael schacht. Nachází se v Ostravě – Michálkovicích, je cele přístupný veřejnosti. Těžba uhlí v této lokalitě má více než stopadesátiletou tradici. Na prohlídkové trase se podíváte do šatny mužstva, výdejny svačin nebo lampovny a kotelny. Těžilo se zde v letech 1850 až 1993, kdy byla veškerá práce ukončena.

Kovozoo ve Starém Městě

Nedaleko Uherského Hradiště se nachází unikátní zoologická zahrada, která nenabídne ani jedno živé zvíře. Jistě, všechna tu jsou totiž vytvořena v kovu, věrné repliky živých tvorů zaujmou nejen děti, ale i dospělé. Tato ZOO má za sebou šest let historie, v tuto chvíli si zde můžete prohlédnout přes 250 různých zvířat. I takhle totiž může posloužit zdánlivě zbytečný kovový odpad.

Úzkokolejka v Jindřichově Hradci

Úzkokolejka v Jindřichově Hradci
Přejít na lokaci

Svézt se historickou lokomotivou je sen mnohých z nás, snadno se ale může splnit, a to samozřejmě i v jednom z největších jihočeských měst – Jindřichově Hradci. Tratí je tu hned několik, můžete se vydat do příhraniční Nové Bystřice (asi 33 kilometrů) nebo do Obrataně (zde je trať vedoucí přes 46 kilometrů). Lesní zastávka nebo přeprava kol? Není to žádný problém, parní vlaky jsou k dispozici mezi květnem a zářím, motoráček funguje celoročně.

Takže vybráno? Už víte, kam pojedete? Určitě vás to bude bavit, v každém regionu je něco zajímavého, víkendové výlety pro celou rodinu plné nevšedních zážitků a zajímavého poznání už na vás čekají…