Středočeský region a církevní stavby, kde určitě nesmíte o víkendu chybět?
Sdílení

Středočeský region a církevní stavby, kde určitě nesmíte o víkendu chybět?

Když se řekne sakrální architektura, mnohým se jistě vybaví věhlasné stavby Paříže, Vídně nebo třeba také Říma. Za podobnou nádherou ale nemusíme nikam přes hranice, protože je dostupná i v našich zeměpisných šířkách. Znalci vědí – a ti, kteří nedávno tento krásný svět objevili, se jistě rádi nechají trochu inspirovat, kam vyrazit na víkendový výlet…

Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře

Chrám sv. Barbory
(1 hodnocení)
Přejít na lokaci

Tohle je skutečná specialita pro fajnšmekry! Asi jako objednat si menu v luxusní restauraci, protože Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře dokumentuje velkolepě krásu uplynulých staletí. Vždyť mezi jeho architekty se zařadili třeba Jan Parléř nebo Matěj Rejsek, gotický styl unikátní pětilodní katedrály se vytvářel mezi 14. a 16. stoletím. Chrám je už takřka čtvrtstoletí na seznamu UNESCO. A pokud vás z nějakého důvodu přeci jen tolik neuchvátí zevnějšek, tak se určitě podívejte na majestátní barokní varhany nebo také do nedaleké kostnice.

Chrám svatého Bartoloměje v Kolíně

Chrám svatého Bartoloměje
Přejít na lokaci

Významná gotická památka ze třináctého století je již dlouho národní kulturní památkou. Kolínský trojlodní kostel svatého Bartoloměje nabídne i pohled do barokní kostnice, během čtrnáctého věku se na jeho přestavbě podílel i slovutný Petr Parléř.

Kostel svatého Jakuba v Kutné Hoře

Kostel sv. Jakuba
(7 hodnocení)
Přejít na lokaci

A v Kutné Hoře ještě zůstaneme, „Barbora“ není jedinou zdejší známou stavbou, ačkoliv má skutečně světovou proslulost. Zmínit totiž musíme i kostel svatého Jakuba, gotickou stavbu dlouhou celých pětapadesát metrů, s věží vysokou celých 84 metrů. I tato stavba přispěla k tomu, že historické centrum města Kutné Hory je zapsáno na seznamu UNESCO.

Sázavský klášter

Klášter Sázava (Sázavský klášter)
(1 hodnocení)
Přejít na lokaci

Skutečná perla mezi perlami, neb právě zde proudila nejstarší česká historie! Založen byl už v první polovině jedenáctého století, později byl v osmnáctém století přestavěn na zámek. Pohlédněte na kapitulní síň s gotickými freskami ze čtrnáctého věku nebo jedinečnou Sázavskou madonu. Sázavský klášter byl považován za centrum slovanské vzdělanosti, jako první inicioval jeho založení již kníže Oldřich…

Poutní areál Skalka

Poutní areál Skalka
Přejít na lokaci

Podíváme se i do Prahy, alespoň do její okrajové části. Barokní areál Skalka je dnes centrem kulturního života, nachází se nedaleko Mníšku pod Brdy. Centrem je kostel svaté Maří Magdalény z konce sedmnáctého věku, jehož autorem je proslulý Kryštof Dienzenhofer. Interiér měl na první pohled připomínat jeskyni – no, posuďte sami!

Sakrální architektura tu je doslova pro všechny, na území ČR je takových památek víc než dost, a to i proto, že na jejich stavbu měli králové a šlechta spoustu finančních prostředků. Nakonec, nebýt husitských válek, měl být chrám svaté Barbory původně až dvojnásobně velký!