Skály a skalní města v České republice
Sdílení

Skály a skalní města v České republice

Každý, kdo někdy viděl film Marie Poledňákové Jak dostat tatínka do polepšovny, jistě zatoužil vyzkoušet si horolezení a podívat se na svět z trochu jiného úhlu pohledu. Skály tu byly a budou, majestátně shlížejí na zemi a nabízejí jedinečný zážitek nejen při výhledu z nich, ale také v rámci výstupu na jejich vrchol. Pokořit matku přírodu nejde, ale zdolat nějaký vrchol, jako by se tomu podobalo. Česká republika se může pyšnit v podstatě přírodními hranicemi, tvořenými horami a skalami, v rámci kterých lze najít i úchvatná skalní městečka. Výhodou skal i skalních měst je, že kromě zimy je lze navštívit defakto kdykoliv, neboť jejich náruč je příjemná jak v parném létě tak chladnějším podzimu. Navíc výstup na naše skály není nijak náročný, proto je možné s sebou vzít i ratolesti nebo vyvětrat domácího mazlíčka. Celkem se na území České republiky rozkládá šest větších skalních komplexů nebo skalních měst, která stojí za návštěvu.

 

Prachovské skály

Obecně nejznámějších skalních komplexem u nás, jsou jistě Prachovské skály nacházející se v chráněné krajinné oblasti Český ráj v blízkosti města Jičín. Pískovcové prachovské skály vznikly už v období druhohor a to jako usazeniny na okraji velkého moře, přičemž jejich následná historie je také velmi bohatá. Přístup do skal je sice zpoplatněn, ale to bohatě vynahrazují udržované cesty a také vyhlídkové trasy. Trasy jsou zde tři, i když je lze samozřejmě různě kombinovat a přecházet z jedné na druhou. Kratší okruh je dlouhý 1,5 kilometru a je vhodný na lehké seznámení s horami, delší okruh dlouhý 3,5 kilometru na druhou stranu nabídne mnohem více vyhlídek do okolní krajiny. Třetí trasa je vhodná pro maminky s kočárky. Kromě skal můžete v Prachovských skalách navštívit i přírodní koupaliště Pelíšek nebo si prohlédnout pozůstatky hradu Pařez.

Prachovské skály
Přejít na lokaci

 

Adršpašské skály

Ačkoliv jsou Prachovské skály jedny z nejnavštěvovanějších v České republice, největším komplexem představuje skalní město Adršpašských skal, nacházejících se v chráněné krajinné oblasti Broumovsko na východě Čech. I zdejší vstup do skal je zpoplatněn. Nachází se tu celkem tři turistické trasy, kdy první je 3,5 kilometru dlouhý okruh, který si lze ale různě zdelšit, zkrátit nebo zpestřit plavbou v lodičkách. Součástí pískovcového skalního města Adršpach je totiž také vodopád, dvě jezírka a soutěsky. Kolem jednoho z jezírek vede druhý kratší okruh, vhodný i pro menší děti, ve kterém určitě poznáte některé scény například z pohádky Princ a Večernice nebo Třetí princ. Třetí okruh je nenáročnější, neboť jeho součástí je výstup po až 800 schodech. Odměnou jsou potom zasloužené výhledy do dalekého okolí a na různě pojmenované skály.

Adršpašsko-teplické skály
Přejít na lokaci

 

Hruboskalsko

Pokud se nacházíte v chráněné krajinné oblasti Český ráj, ale nechce se vám do vyhlášených Prachovských skal, můžete zkusit skalní město se zachovalými reliktními bory Hruboskalsko. I tyto skály jsou tvořeny z větší částí pískovcem, proto se v nich nalézá tolik zajímavých útvarů, protože nejsou tak odolné proti dešti. K vidění jsou tu věže vysoké až 60 metrů, okna, brány či voštiny. Velmi oblíbené je Hruboskalsko především mezi horolezci, ale každý rok sem zavítá i velký počet turistických nadšenců a cykloturistů. Skály jsou volně přístupné a cesty po nich jsou dobře značené, takže nemůžete minout žádnou z vyhlídek nebo důležitých skalních útvarů. Pro zpestření je možnost navštívit zde hrad Valdštejn nebo zámek Hrubá Skála. A jsou to právě tyto skály, na které leze malý Vašek v již zmíněném klasickém filmu Jak dostat tatínka do polepšovny.

 

Pulčínské skály

Ani Morava není tak úplně bez skalního komplexu – ten tu najdete v Beskydech v podobě Pulčínských skalních labyrintů. Skály leží poskládané na sobě, což zřejmě vedlo ke vzniku pověsti, že je sem měl naskládat čert, aby vyhrál sázku a do rána přehradil hluboké údolí. To se mu ale nepovedlo, takže vy máte možnost tzv. Čertovy skály prozkoumat v jejich stávající nedokončené podobě. Na zdejších skalách v minulosti stával také skalní hrad, ze kterého se ale do dnešních dnů téměř nic nezachovalo. Skály se nacházejí v příjemném lesním chládku, přičemž jsou volně přístupné po celý rok. Nejsou nijak vysoké, ale přesto se z nich nabízí krásný výhled do okolí, který si díky nenáročnosti výstupu mohou užít i děti.

Pulčínské skály
Přejít na lokaci

 

Soutěsky kamenice Hřensko

Ústecký kraj nabízí alternativu k procházkám mezi skalami, ale při zachování stejného zážitku. Ve zdejší obci Hřensko najdete pískovcové soutěsky, které objímají řeku Kamenici. Vznikly zde už v období druhohor, odkdy ale v mnohém změnily svou podobu. Skály lze projít po hned několika vyznačených stezkách, další možností je absolvovat jejich prohlídku z lodičky, kterou se projedete přímo po řece mezi skalami. Divoká soutěska představuje zhruba půl kilometru dlouhý úsek skal, které jsou přístupné právě jenom na člunech plujících po řece. Směsicí procházky a projížďky na lodičce nabízí Edmundova soutěska či dříve známá jako Tichá či Dolní soutěska. Obě soutěsky jsou přístupné od dubna do října a to denně.

Soutěsky Kamenice Hřensko
Přejít na lokaci