Poznejte 5 nejatraktivnějších přírodních lokalit Olomouckého regionu
Sdílení

Poznejte 5 nejatraktivnějších přírodních lokalit Olomouckého regionu

Příroda je všude kolem nás a dokáže nám dodávat ztracenou energii doslova plnými doušky. Chcete si také vyrazit někam do zeleně mimo civilizaci a nevíte, kam přesně? Pokud jste z Olomouce nebo okolí, máme pro vás pár zajímavých tipů. Ty určitě upotřebíte i tehdy, když nepocházíte přímo z regionu, ale nebudete to sem mít zase tak daleko. Takže kam nejlépe vyrazit na severu Moravy? Přírodní lokality na jedničku – račte se seznámit…

Jeskyně Na Špičáku

Jeskyně Na Špičáku
(10 hodnocení)
Přejít na lokaci

Vůbec nejstarší v pramenech zaznamenaná jeskyně ve středoevropském prostoru, ukrývala se zde celá řada nepohodlných už v patnáctém století. Skoro půlkilometrové bludiště chodeb je zpřístupněno asi z poloviny, elektrické osvětlení je samozřejmě k dispozici. Otevírací doba je kromě prosince celoročně.

Mamutov – Předmostí u Přerova

Mamutov- Předmostí u Přerova
Přejít na lokaci

Určeno nejen milovníkům historie! Společně s Dolními Věstonicemi je tato lokalita nejdůležitější pro archeology pravěkých dob. Paleolit nemusí být tak nudný, když se podíváme na Věstonickou Venuši, že? Předmostí samotné má pět tisíc obyvatel, v Hradisku byly nalezeny stopy po lidské přítomnosti staré asi sto tisíc let!

Jeskyně Podkova u Mohelnice

Jeskyně Podkova
Přejít na lokaci

Padesátimetrová jeskyně, která dostala jméno samozřejmě podle toho, co na první pohled připomíná. Jde o perlu Mladočeského krasu a archeologové zde objevili lidské kosti pocházející se starší doby kamenné. V jeskyni je nutné mít vlastní zdroj světla, volně přístupná není v zimě, kdy zde přebývají netopýři. Původně šlo o dvě samostatné chodby, ale na přání majitelů panství – Lichtenštejnů – byly propojeny v jednu, aby byl průchod podstatně usnadněn.

Mladečské jeskyně

Mladečské jeskyně
(4 hodnocení)
Přejít na lokaci

Celková délka více než kilometr, špičkové elektrické osvětlení, objevení v první polovině devatenáctého století a první zpřístupnění veřejnosti až pár let po vzniku samostatného Československa. Otevřeno je tu mezi dubnem a zářím, zpřístupněná trasa má zhruba 380 metrů. Objevena zde byla i řada koster pravěkých obyvatel, stejně jako třeba kostry sobů nebo také pravěkých bizonů.

Terezské údolí u Náměšti na Hané

Terezské údolí
Přejít na lokaci

Přírodní rezervace rozprostírající se asi na osmi čtverečních kilometrech. Protéká tu malá říčka Šumice, je obklopena smrkovými lesy a místní kraj připomíná opravdový ráj. Hodnotná je oblast i z hlediska archeologických nálezů, byl zde odhalen opevněný val na skále Rmíz nebo hradba s pozůstatky keramiky z pozdní doby kamenné. Nechybí ani vodní ptactvo nebo různé vzácné rostliny. Naučná stezka má asi šest kilometrů a vede po žluté…