Budějovický region láká k prohlídce pivovaru, ale také na skvostný zámek Hluboká
Sdílení

Budějovický region láká k prohlídce pivovaru, ale také na skvostný zámek Hluboká

V Českých Budějovicích by chtěl žít každý, jak hlásá okřídlené úsloví z dílny Cimrmanologů. Když sem ale zavítáte alespoň na krátký výlet, přesvědčíte se, že na tom rčení přeci jen něco bude. Město, jež doslova dýchá historií, nabídne kulturní vyžití i spoustu zábavy pro celou rodinu. Takže kde začneme? Na Hluboké je takřka světoznámý zámek, ale také noblesní zoologická zahrada.

Zámek Hluboká nad Vltavou

Anglická tudorovská gotika, která nemá v tuzemsku obdoby. Současná podoba zámku v Hluboké nad Vltavou pochází z devatenáctého věku, prohlídka vám nabídne možnost obdivovat práce holandských malířů raného novověku nebo obrovskou knihovnu s kazetovým stropem. Neméně nádherné jsou i místní zámecké zahrady, ve kterých jako by se až zastavil čas…

ZOO Hluboká nad Vltavou

Více než dva tisíce zvířat, šest hektarů rozlohy a ve znaku usměvavá vydra. Přesně to jsou základní poznávací znaky hlubocké ZOO, která byla založena již v roce 1939. Jedna z nejnavštěvovanějších tuzemských zoologických zahrad nabídne i prohlídku přilehlého loveckého zámečku, ale také pohled na tygra ussurijského, orly, kamzíky, medvědy a třeba také smečku surikat. V australské expozici čeká klokan rudokrký.

Černá věž v Českých Budějovicích

Bezprostředně vedle náměstí Přemysla Otakara II. se nachází necelých 72 metrů vysoká Černá věž, postavená zde v šestnáctém století. Strážní a hlásná věž, která měla ukázat už zdálky bohatství slavného města, získala posléze i věžní hodiny. Devět podlaží, sedm zvonů a zajímavé příběhy, které vycházejí ze zažitých pověr. V nejvyšším patře je ochoz, ze kterého uvidíte České Budějovice doslova jako na dlani!

Národní podnik Budějovický Budvar

Pivovar, který stále vlastní většinově náš stát, vaří zrzavý mok už pořádně dlouho. Vznikl již v roce 1895, ale samozřejmě – vaření piva má v Českých Budějovicích tradici již od třináctého století. Pivovar Budějovický Budvar je držitelem několika prestižních ocenění a také věhlasným vývozním artiklem. Pokud máte zájem o poznávací prohlídku, není nic snazšího, než se sem objednat na konkrétní datum…

Samsonova kašna v Českých Budějovicích

Barokní kašna pocházející ze začátku osmnáctého století, která představuje jeden z hlavních symbolů města, se nachází na centrálním náměstí nedaleko Černé věže. Průměr kašny činí sedmnáct metrů, na začátku devadesátých let prošla nákladnou rekonstrukcí a pojme bez problémů více než dvě stě metrů krychlových vody. Kašna, jejímž motivem je biblický hrdina Samson sedící na lvu, sloužila dříve k zásobování vodou podstatné části obyvatel města.

Vidíte sami, že České Budějovice nabízí zajímavé poznání i cesty za zábavou. Byla by proto škoda si nechat ujít perly jihočeského regionu. A když už tu budete, otvírá se cesta třeba do Českého Krumlova, Jindřichova Hradce nebo Třeboně, tak si račte vybrat!