6 Nejslavnějších skal na území ČR – aneb Prachovské nejsou jediné!
Sdílení

6 Nejslavnějších skal na území ČR – aneb Prachovské nejsou jediné!

Pokud máte rádi výšky a trochu čerstvého vzduchu, pak jste určitě navštívili v české přírodě spoustu zajímavých míst. Nejslavnější kusy kamene v ČR jsou bezesporu Prachovské skály, ale o dalších zajímavostech podobného charakteru bychom mohli mluvit celé hodiny. Pojďme si představit nejatraktivnější tuzemské skvosty, které mají co do činění se skalami a vrcholky…

Prachovské skály u Jičína

Prachovské skály
Přejít na lokaci

Český ráj má za sebou bohatou historii a Prachovské skály do ní neodmyslitelně patří. Místa, která rád navštěvoval už císař František I. nebo cestovatel Vojta Náprstek, jsou vzdálena jen několik kilometrů od města Jičína. Trvalé osídlení je zde už od pravěku, ročně sem zavítá na tři sta tisíce návštěvníků. Stačí si tedy už jen zlehka zanotovat s Ivanem Mládkem!

Tiské stěny u Děčína

Tiské stěny
Přejít na lokaci

Oblast Labských pískovců nabízí jedinečný výhled na okolní krajinu, malé i velké Tiské stěny byly kdysi skutečným labyrintem. Zdejší prostředí se velmi zalíbilo i filmařům, lidová pověra měla za to, že zdejší skály jsou dílem ďáblovým. Jako první sem chodili básníci nebo vědci s dobrodružnou povahou, kteří se zasadili o to, aby zdejší stěny byly přístupné skutečně všem.

Broumovské stěny

Panenská příroda, do které se civilizace opravdu jen tak nedostane. Skvělé místo pro rozjímání a nekonečný odpočinek. Skalní město, v němž se nejlépe budete cítit během podzimních měsíců, nabídne i výbornou infrastrukturu. Obdivujte skalní hřiby nebo ten nádherný výhled na celou krajinu, kde rostou prakticky jen samé smrky a potkáte tu s trochou štěstí i jezevce a lišky, kterým se jinak daří ve skalních roklích.

Prosecké skály

Ač se to někomu může zdát možná zvláštní, své skály má i naše hlavní město. Prosecké skály jsou už padesát let národní přírodní památkou, zdejší naučnou stezku si oblíbili nejen obyvatelé Prahy 9, ale kupříkladu také netopýři. Dva hektary v Praze, na kterých je doslova božský klid, stojí opravdu za návštěvu…

Jetřichovické skály v Českém Švýcarsku

Jetřichovické skály
Přejít na lokaci

Krásný výhled na Saské Švýcarsko nebo i Lužické hory, přesně o tom jsou Jetřichovické skály. Sedmá nejčastěji navštěvovaná přírodní památka u nás zaujme třeba Malou Pravčickou branou, skalním obloukem s více než dvoumetrovou výškou, sloužícím jako vyhlídka. Na Mariině vyhlídce můžete navštívit například i krásný dřevěný altán.

Suché skály u Jablonce

Další ze zajímavých oblastí Českého ráje, kterou objevovali nadšení turisté-horolezci už v devatenáctém století. Třiadvacet hektarů, ze kterých je takový výhled, jaký jen tak někde neuvidíte…

Že skály lákají jen fajnšmekry? To vůbec není pravda, pokud vás omrzí koupání v jezerech nebo vodních nádržích a budete chtít naplnit plíce čistým horským vzduchem, jsou právě skalnaté oblasti vítaným společníkem.