5 perel mezi hrady a zámky Karlovarského kraje
Sdílení

5 perel mezi hrady a zámky Karlovarského kraje

Je pravdou, že pokud se řekne zrovna hrady a zámky, mnoho z nás si vybaví třeba Červenou Lhotu, Karlštejn nebo Zvíkov. To ale jistě neznamená, že nemůžeme narazit na zajímavé skvosty i jinde. Karlovarský region nenabízí jen hezké lázeňské prostředí, ale také spoustu staveb, patřících mezi pravou pýchu někdejších šlechtických majitelů.

1. Hrad Seeberg

Nedaleko Františkových Lázní se nachází hrad, který byl vystavěn už ve dvanáctém století. Seeberg je vlastně jedno velké muzeum, nese v sobě prvky románského i gotického slohu, slavnostního otevření pro veřejnost se dočkal v novodobých dějinách až po rekonstrukci v roce 1990. Majiteli hradu byli například Šlikové nebo Junckerové, v současné době je majetkem města Chebu. Najdete tu také ukázku dobového života na venkově, spíše, než klasický hrad je Seeberg spíše skanzenem.

2. Hrad Loket

Hrad Loket
(7 hodnocení)
Přejít na lokaci

Založen již v první polovině třináctého století, o stavbě rozhodl král Václav I. Hrad, který znají po celé Evropě, se hrdě pne nad Ohří, je slavný i díky největšímu meteoritu, který kdy dopadl na naše území (a je zdokumentován). Stalo se tak krátce po období husitských válek, meteorit dostal přiléhavé jméno „Zakletý purkrabí“. Na Lokti je jen jeden jeho kus, další je uložen ve Vídni, další v Praze. Loket má i spoustu zajímavých sbírek, ve kterých se může vášnivý milovník historie procházet celý den…

3. Hrad Cheb

Hrad Cheb
(2 hodnocení)
Přejít na lokaci

Historie hradu v Chebu se počítá už od dvanáctého věku, za jeho stavbou stála i významná německá dynastie Štaufů. Právě císař Fridrich Barbarossa stál za přestavbou, která nemá v českých dějinách obdoby. Takzvaná Černá věž, která je součástí opevnění nebo hradní kaple svatých Erharda a Uršuly, to opravdu stojí za vidění. Pestrá síť podzemních chodeb pod hradem je dílem císaře Ferdinanda III., pokochat se tu můžete i řemeslnými dílnami.

4. Hrad a Zámek Bečov nad Teplou

Hrad a zámek Bečov nad Teplou
(14 hodnocení)
Přejít na lokaci

Na hradě a zámku Bečov je vystaven už šestnáct let vzácný relikviář svatého Maura, druhá nejcennější památka ČR z ryzího zlata. Prohlédnout si tu kromě zmíněného relikviáře můžete i interiéry barokního zámku, včetně velké knihovny a kaple. Další prohlídkový okruh vám zprostředkuje pohled na život na středověkém hradu a novověkém zámku.

5. Zámek Kynžvart

Zámek Kynžvart
Přejít na lokaci

Zámek, jenž vlastnil i slavný rod Metternichů, patří dnes do majetku státu. Barokní a klasicistní Kynžvart nabízí třeba obrovskou knihovnu, která čítá čtyřiadvacet tisíc svazků. Rovněž je tu mimořádný park s altány a rybníky. Mimochodem, natáčel se zde také snímek Kdyby tisíc klarinetů.

Jak vidno, i Karlovy Vary a okolí nabídnou mnoho zajímavého. Cheb by neměl být jen zastávkou na cestě do Německa, navštivte ho alespoň na jedno odpoledne a uvidíte, že to bude stát klidně i za opakování…