5 nejmalebnějších míst v historickém městě Ústí nad Labem
Sdílení

5 nejmalebnějších míst v historickém městě Ústí nad Labem

Právě tady se psala česká historie! Ústí nad Labem je nejen centrem svého regionu, ale také jednou velkou architektonickou památkou. Přes devadesát tisíc obyvatel, početné německy mluvící obyvatelstvo a několik prvotřídních staveb. Stejně tak místo, kde údajně žil bájný Přemysl Oráč. Jak to bylo celé doopravdy, se asi nedozvíme, ale hmatatelných stop po bohaté historii je tu skutečně dost. Takže, kde začneme?

1. Zámeček Větruše

Zámeček Větruše
(44 hodnocení)
Přejít na lokaci

Právě tady budete mít celé město doslova jako na dlani. Větruši uvidíte už z vlakového nádraží. Tyčí se totiž na nedaleké skále a je otevřena celoročně. Třicetimetrová věž je skvělou rozhlednou, pokochejte se také zrcadlovým bludištěm nebo nádhernou zelení všude kolem. Společenský život tu skutečně jen kvete, zabaví se i malé děti. Větruše je dominantou ústeckého regionu, a to již od konce devatenáctého století!

2. Vyhlídka Vysoký Ostrý

Vyhlídka Vysoký Ostrý
Přejít na lokaci

Chcete se pokochat výhledem na Labe? Pak zavítejte do Střekova, odkud to už budete mít jen kousek na nádhernou vyhlídku s názvem Vysoký Ostrý. Nadmořská výška takřka šest set metrů přilákala první vášnivé turisty již před více než dvěma staletími. Vyhlídka byla nově otevřena v roce 2014 po poničení vandaly, máte tak jedinečnou možnost se kochat ze zrekonstruované vyhlídkové plošiny na vrcholku, kde kdysi stála jen maličká dřevěná rozhledna…

3. Zubrnická museální železnice

Zubrnická museální železnice
Přejít na lokaci

Velké Březno a železnice, to rozhodně patří k sobě! Svezete se tu od konce března do konce října, vždy během víkendů a státních svátků. Historická lokomotiva je romantika sama o sobě, užijte si stylový výlet s partnerem nebo dětmi. V někdejším skladišti zboží na nádraží v Březně najdete rozsáhlou muzejní expozici, dokumentující historii zdejší železnice – inu, takový sladký bonbónek na závěr!

4. Zoologická zahrada Ústí nad Labem

Zoologická zahrada Ústí nad Labem
(29 hodnocení)
Přejít na lokaci

Tady nesmíte chybět, pokud si chcete udělat výlet i s dětmi. Jedna z největších českých ZOO nabízí přes tisíc různých zvířat, plocha šestadvaceti hektarů je plně využitá. Orangutan, lev nebo lachtan a zebra, nechybí ani rozsáhlá dětská ZOO nebo Lumpepark, naučná stezka pro milovníky všeho okřídleného.

5. Hrad Střekov

Hrad Střekov
(25 hodnocení)
Přejít na lokaci

Vyhlídka na celé Ústí nedaleko břehu Labe? Nemusíte na rozhlednu, je tu také sedm století starý hrad Střekov, jehož zakladatelem byl proslulý Jan Lucemburský. Stometrová skála asi tři kilometry od centra Ústí nad Labem hostila během třicetileté války i švédská vojska, líbilo se zde i Karlu Hynku Máchovi nebo Richardu Wagnerovi. Tak proč ne i vám? Dokonce tu prý i straší!

Ústí nad Labem nabízí zajímavé lokality i v blízkém okolí. Vždyť pokud je jen kousek cesty třeba Děčín s jeho skalami nebo lázeňské město Teplice, snad ani není třeba něco dále dodávat…