5 nejlepších přehrad v Jižních Čechách
Sdílení

5 nejlepších přehrad v Jižních Čechách

Jih naší republiky je vyhlášen svými vodními plochami, ať už se jedná o rybníky, jezera, lomy nebo přehrady. U nich se totiž dá zahnat nuda a praktikovat všemožné koníčky. Voda na jihu Čech láká totiž nejenom svými koupacími možnostmi, ale také pro množství ryb a příležitosti k aplikování vodních sportů. Lidé i jejich mazlíčci jsou zváni, aby se při vodě zchladili, pobavili, zatančili, setkali se s přáteli nebo se jenom tak prošli. Jižní Čechy platí za tradiční rybníkářskou už od 12. století, kdy zakládání rybníků teprve začalo pronikat do našich zemí. A od té doby si tento status udržují. Nejsou to ale jenom rybníky, které poutají pozornost, s jižními Čechami jsou také spjaté významné a velké přehrady, u kterých můžete doslova jenom obdivovat lidskou píli a velikost.

 

Přehrada Lipno

Nejznámější jihočeská vodní nádrž byla vybudovaná v rozsahu necelých 50m2 mezi léty 1952 až 1959. Tato monumentální stavba drží hned několik prvenství v České republice, neboť se jedná o největší vodní plochu a zároveň největší vodní nádrž. Hráz pro takové množství vody je vysoká 25 metrů a její délka se pohybuje kolem 300 metrů. Lipenskou přehradu každý rok navštíví velký počet turistů, kteří se ubytovávají v množství hotelů, kempů a rekreačních resortů, nacházejících se poblíž přehrady Lipno. Zabavit se tu můžete nejen plaváním, lovením ryb, projížďkami na kánoích, jachtách, windsurfu či paddleboardu, ale také třeba na souši na bobové dráze nebo v lanovém parku.

Vodní nádrž Lipno
(11 hodnocení)
Přejít na lokaci

Přehrada Orlík

Vodní přehrada Orlík se nachází u stejnojmenné obce, název ale nese podle zámku, který leží u jejích břehů. Vystavěna byla mezi lety 1954 až 1961 a to proto, aby přehradila řeku Vltavu u Solenice. I tato přehrada si nárokuje první místo a to z hlediska velikosti samotné přehrady. Hráz Orlíku je totiž 450 metrů dlouhá a v nejvyšším bodě dosahuje 91 metrů. Největší hloubka Orlíku je 74 metrů. Přehrada Orlík má za sebou sice trochu temnou minulost, ale přesto je velmi oblíbeným turistickým cílem. Podél břehů se lze koupat, rybařit a užívat si různé vodní sporty. Zároveň v kempech a hotelech, kde se můžete ubytovat, jsou různá zábavní střediska, která doplňují celkovou atmosféru Orlíku. Nehledě samozřejmě na historicky významný zámek, které je během turistické sezóny přístupný.

Vodní přehrada Orlík
Přejít na lokaci

Vodní nádrž Husinec

V okrese Prachatice se u obce Husinec nachází stejnojmenná vodní plocha. Nádrž Husinec patří mezi jedny z prvních postavených na jihu Čech, neboť její výstavba začala už v roce 1934. Bylo tomu z důvodů častých povodní, které hrozily okolním obcím především v období jarního tání. Dodnes nádrž zachycuje tající sníh a zároveň slouží jako menší vodní elektrárna a zásobárna pitné vody pro Prachatice. Sice přehrada Husinec není nijak velká, ale právě díky tomu nabízí mnohem větší soukromí a klid pro vaše koupání a procházky.

Vodní nádrž Husinec
Přejít na lokaci

Přehrada Hněvkovice

Tato vodní nádrž na řece Vltavě pro změnu patří k těm mladším vodním dílům v jižních Čechách. Postavena byla až mezi lety 1980 až 2010. Hlavní důvod vzniku Hněvkovické přehrady bylo vytvoření dostatečného zdroje vody pro přilehlou továrnu Temelín. Využívaná je tedy především z energetického hlediska, ale jelikož vodní plocha přehrady Hněvkovice je dostatečně velká, vejdou se sem i turisté a rekreanti. To znamená, že na březích vodní nádrže najdete nejrůznější kempy a chaty, které mohou posloužit jako výchozí bod pro vaše koupání, vodní sporty nebo třeba rybaření. Hněvkovice najdete přibližně 4 kilometry od města Týn nad Vltavou.

Vodní nádrž Hněvkovice
Přejít na lokaci

Vodní nádrž Římov

Ani tato vodní nádrž nebyla primárně vytvořena pro rekreační účely, hlavním jejím účelem bylo vytvoření zdroje pitné vody pro České Budějovice. Ačkoliv má sloužit právě tomuto účelu, je přehrada Římov poměrně malá. Hráz, která vodu drží, je sypaná kamenitá s jádrem, což jsou důvod, proč má hráz jen malé retenční schopnosti a nijak významně tedy neomezuje povodí řeky Malše. Na druhou stranu je tu ale malá vodní elektrárna. Kromě procházky kolem ní se tu ale můžete samozřejmě vykoupat a užít si klidnější místo pro dovolenou. Vodní plocha u Římova slouží nyní asi nejvíce návštěvníkům, kteří se sem jezdí koupat a užívat si vodních sportů.

Vodní nádrž Římov
Přejít na lokaci