5 nejatraktivnějších turistických tipů na Jindřichohradecku
Sdílení

5 nejatraktivnějších turistických tipů na Jindřichohradecku

Jihočeský region nabízí spoustu krásných míst, o tom určitě nemůžeme dlouze debatovat. Kromě toho, že jsou zde k mání historická města jako Český Krumlov nebo Tábor, nesmíme však zapomínat ani na bývalý okres Jindřichův Hradec. Nechybí totiž zámek doslova jako z pohádky, ale ani zajímavá vyhlídka nebo pořádná porce zábavy. Takže pojďme vyrazit třeba úzkokolejkou a uvidíme, jak se nám to bude líbit!

1. Zámek Červená Lhota

Jistě nemusíme připomínat slavnou československou pohádku, která se zde natáčela a jíž určitě zná naprosto každý. První písemný pramen se o Červené Lhotě zmiňuje na začátku druhé poloviny patnáctého století. Majetek Viléma Slavaty nebo rodiny Windischgrätzů je přístupný veřejnosti od roku 1949, najdete zde výborné turistické zázemí. Procházka z nedaleké Deštné neuškodí, nepůjdete totiž po nijak rušné komunikaci, spíše naopak. Prohlídka zámku zabere zhruba hodinu, můžete se podívat na šestnáct různých šlechtických komnat.

2. Hrad a zámek Jindřichův Hradec

Dnes se rozprostírá na ploše skoro čtyř hektarů, dříve zde byla mohutná slovanská tvrz. Zámek v Jindřichově Hradci byl založen ve třináctém století, prohlédnout si zde dnes můžete nejen Adamovo stavení a Gotický palác, ale také proslulou Černou věž. Kombinace renesančního a barokního slohu zaujme každý rok desítky tisíc návštěvníků, stavba kdys patřila do majetku Viléma Slavaty nebo Černínů z Chudenic. Z centra města nebo vlakového nádraží to je skutečně jen pár minut chůze.

3. Úzkokolejka v Jindřichově Hradci

Úzkokolejka v Jindřichově Hradci
Přejít na lokaci

Pryč s elektrickými lokomotivami, teď je tu doba ve znamení páry! Zavzpomínejte na devatenácté století a svezte se na úzkokolejné trati do Nové Bystřice nebo Obrataně. Zážitek, který se nenabízí v každém regionu – a budete na něj dlouho vzpomínat i s dětmi. Vlak prostě jako za starých časů, kdy se ještě topilo uhlím…

4. Jindřichohradecký aquapark

Plavecký bazén s délkou pětadvaceti metrů, vnitřní osmdesátimetrový tobogán a řada zajímavých vodních atrakcí, zahrajete si tu třeba i volejbal. Nechybí divoká řeka nebo vodní hřib, otevřeno je zde navíc celoročně. Takové koupaliště si přece musíme nechat líbit, že?

5. Hrad Landštejn

Hrad Landštejn
Přejít na lokaci

Obrovská zřícenina hradu, který byl opuštěn s koncem osmnáctého století a dříve patřil do majetku rodu Černínů z Chudenic nebo také Landštejnů. Románské jádro hradu bylo doplněno v dalších staletích, sám hrad se nachází v nadmořské výšce více než šesti stovek metrů. Nachází se blízko hranic s Rakouskem, poblíž Starého Města pod Landštejnem.

Jak vidíte, Jindřichův Hradec a okolí rozhodně mají co nabídnout, i když je tato oblast někdy – možná nezaslouženě – ve stínu Českých Budějovic nebo Tábora. Pokud však plánujete cestu na jih Čech, rozhodně byste neměli Neuhaus, jak se dříve říkávalo, vynechat.