5 českých muzeí, která se dají označit jako skutečně netradiční
Sdílení

5 českých muzeí, která se dají označit jako skutečně netradiční

V nějakém tom muzeu byl už někdy každý z nás. Ale proč pořád navštěvovat ty, které nabídnou fádní věci, pár kusů šlechtické pýchy nebo archeologické předměty, ke kterým někdy chybí zajímavý příběh? A což teprve umělecké galerie! Pojďme se vydat raději někam, kde se budeme bavit od začátku do konce a ukažme si, že ani návštěva muzea nemusí být suchopárná nuda…

1. Muzeum rekordů a kuriozit v Pelhřimově

Čtyři metry vysoký plyšový medvěd, housle slepené ze sirek, Mona Lisa z rýžových zrnek. Co je největší, nejdelší nebo nejtěžší? České i světové rekordy, stovky různých zajímavých exponátů. Muzeum o pěti patrech spravuje agentura Dobrý den, zasmějte se společně s autory, žasněte také trochu nad tím, do čeho všeho dokáže člověk vložit svou energii – aby vytvořil něco originálního a naprosto netradičního!

2. Muzeum Járy Cimrmana v Příchovicích

Historicky vůbec první Cimrmanovo muzeum pokřtil i sám autor Zdeněk Svěrák. Největšího z Čechů snad ani netřeba představovat, Maják Járy Cimrmana se nachází v areálu U Čápa, najdete tu dívčí šaty, které mistr nosil v dětství, smeták určený k čištění koutů nebo rozhlednu z borového dřeva, kde si užijete parádní výhled na celé okolí.

3. Muzeum hraček v Brně

Měnínská brána - muzeum hraček
(9 hodnocení)
Přejít na lokaci

V Měnínské bráně se žádné dítě nudit nebude, protože tahle expozice je určena hlavně našim nejmenším. Muzeum hraček je ale plné nostalgie, takže se tu budou bavit i dospělí. Historické kousky, které už v českých pokojíčcích asi nenajdeme. Kočárky, malá divadla, ale také autíčka a party zvířecích plyšáků, skutečně – jen to, co si dokáže představit bujará dětská fantazie!

4. Trabant muzeum Praha Motol

V našem hlavním městě můžete zavítat do muzea, které je věnováno automobilovému průmyslu. Trabant z NDR byl ještě před třiceti lety žádanou perlou, své osobité kouzlo určitě neztratil ani dnes, i když bychom se za delší cestu asi nedoplatili na pohonných hmotách. Pečlivě vybavená dobová garáž, ale také pestrá paleta věcí každodenní potřeby v někdejším východním Německu. Jak třeba vypadaly dobové nápoje?

5. Muzeum Olomouckých tvarůžků v Lošticích

Muzeum Olomouckých tvarůžků
(7 hodnocení)
Přejít na lokaci

Někomu naprosto nevoní a dělá se z něj nevolno. Jiný si jej zase zamiloval a nedá na něj dopustit. Olomoucký tvarůžek rozděluje republiku vedví, nyní má už také svoje muzeum. To se nachází v domovském regionu v Lošticích na Olomoucku a má za sebou už více než čtvrt století existence. Nahlédněte do procesu výroby pochoutky, nad kterou není – včetně fotografií nebo dobových předmětů.

Tak co říkáte, přesvědčili jsme vás, že dějiny mohou být i zajímavé? Muzea neslouží jen k tomu, abychom v nich s celou rodinou umírali nudou. Často se v nich totiž můžete i od srdce zasmát a pobavit…