4 málo známá místa v Jižních Čechách
Sdílení

4 málo známá místa v Jižních Čechách

Jižní Čechy jsou tvořeny kaleidoskopem rozmanitých míst a atrakcí, která můžete navštívit. Jsou tu hrady, zámky, sjízdné řeky, hory, rozhledny, zoologické zahrady a rybníky. Přestože tento obraz Jižních Čech je opravdu pestrý, po nějaké době se přeci jenom okouká. A pak to chce něco nového. Něco netradičního, co jen tak někde neuvidíte, co nepotkáte v každém druhém kraji v republice. Místa, která by odpovídala takovému popisu, je vcelku těžké najít, ale není to nemožné, právě jižní část našeho státu je toho důkazem. Jižní Čechy skrývají hned několik takových exotických, zajímavých či jiným slovem originálních míst, která doslova upoutají vaši pozornost. A přitom je dostupnost na většinu z nich snadná a levná.

 

Úzkokolejka v Jindřichově Hradci

Cestování vlakem už dnes není takové dobrodružství, jako kdysi, ale přesto ještě můžete narazit na vlak, ve kterém bude zážitek se svézt. Jindřichohradecká úzkokolejka má rozchod pouhých 760 mm a jezdí mezi Jindřichovým Hradcem a Novou Bystřicí a Jindřichovým Hradcem a Obrataní. Během léta se tu můžete projet pravidelným spojem, jenž je zajišťován parními historickými vlaky. Ty jsou celkem čtyři, z nichž nejmladší pochází z roku 1959 a nejstarší potom z roku 1898. Jízdenka se pohybuje kolem 200 Kč, v závislosti na místě sezení a délce trasy. Také je tu možnost si na vlastní kůži vyzkoušet, jak pracuje takový strojvedoucí parní lokomotivy.

Úzkokolejka v Jindřichově Hradci
Přejít na lokaci

Stonehenge v Holašovicích

Za sílou tajemných kamenů ve Velké Británii už jezdit nemusíte, protože jejich aurou mnohem nabitější verzi najdete v jihočeských Holašovicích. Pravdou sice je, že zdejší kromlech je mnohem novějšího data, postaven byl totiž teprve před něco málo než dvaceti lety, ale podobenství s kruhy vztyčených kamenů po celém světě, je zřejmé. A i toto místo má v sobě magickou energii, kterou jsou mnozí schopni cítit. Ta potom pomáhá nejen nemocným, ale také při meditacích a podpoře rozvoje lidského ducha. Kromlech se skládá ze 25 kusů kamene, včetně jednoho centrálního kamene.

Holašovické Stonehenge
(2 hodnocení)
Přejít na lokaci

Krokodýlí zoologická zahrada

Klasické zoologické zahrady překypují zvířaty, takže potom člověk pomalu neví, na co se dívat. Specializovaná zoo v Protivíně ale tento problém neřeší, neboť se soustředí jenom na jeden druh zvířat a tím jsou krokodýli. Cílem zoologické zahrady je vystavovat všech 23 recentních druhů krokodýlů a pečovat především o druhy, které jsou kriticky ohrožené. Zoo klade velké nároky nejen na péči o krokodýly, ale také ekologické hledisko této péče. Budova, ve které se nachází, je tedy historická, ale její vybavení představuje moderní zázemí pro péči a podporu rozmnožování krokodýlů. V budoucnosti by měla být zoologická zahrada doplněna o muzeum.

Písečný přesyp u Vlkova

Přírodní rezervace může vypadat i trochu jinak a skládat se například jenom z písku. Tak je tomu u písečného přesypu, nacházejícího se u Vlkova. Díky navátému písku to v této oblasti vypadá jako na nějaké poušti. Rostou tu jenom suchomilné rostliny a rovněž i fauna se zdejším podmínkách přizpůsobila. Písečné duny jsou velmi dobře viditelné i z dálky, protože sahají až do výšky 6 metrů nad okolní terén. Tato přírodní zajímavost byla způsobena už v pleistocénu, kdy sem byl navát písek.

Písečný přesyp u Vlkova
Přejít na lokaci